Vuoden päätapahtuma Kuupahdus pidettiin 29.8 Helsingin ja Espoon maisemissa. Päivä alkoi tutustumisella Sulkalan taidepihaan, jossa taiteilija Jari Sulkala esitteli meille hienoa kierrätysmateriaalista tekemiään taideteoksia.
Seuraavaksi suuntasimme kohti Helsingin ja Espoon rajalla sijaitsevaa Tarvaspäätä, joka on Akseli Gallen-Kallelan ateljee ja museo. Lounas nautittiin läheisessä Cafe Torpanrannassa kauniissa merimaisemassa.
Päivän toinen kotimuseo oli läheinen Tamminiemi, joka on ollut Suomen presidenttien virka-asunto ja erityisesti Urho Kekkosen pitkäaikainen koti.
Tamminiemestä suuntasimme Espoon Weegee-näyttelykeskukseen, jossa on monipuolisesti nähtävää aikuisille ja lapsille. Päivän viimeinen virallinen kohde oli Stockmannin huvilan rauniot.
Lopuksi osa osallistujista siirtyi Inkoossa sijaitsevalle vuokramökille viettämään loppukesän iltaa. Kuupahdukseen osallistui yhteensä tänä vuonna seitsemän aikuista ja neljä lasta.